Home

2012 A30 Association Schedule


Racing Schedule

2012

Cruising Schedule


Feb


Racing Seminar
Eastport Library

Sat 4

party: Sue Barrett

Sat 11

Cruising Seminar
Broadneck Library
party: T.C. & Liz Williams

Sat 18

Maintenance Seminar
Eastport Library
party: Adams

Sat 25

Potpourri Seminar
Broadneck Library
party: Lehman


April


 

Sat 21

Early Bird Cruise, Ridout Creek, Severn River (Meinhold)

 

Sun 22

Early Bird Cruise


May


NOOD (Tim Williams)

Fri 4

 

NOOD (Williams)

Sat 5

Spring Rendezvous, Lake Ogleton (Barrett)

NOOD (Williams)

Sun 6

Follow the Wind Cruise, Lake Ogleton (Walter)

 

Mon 7

Follow the Wind Cruise

 

Tue 8

Follow the Wind Cruise

 

Wed 9

Follow the Wind Cruise

 

Thu 10

End Follow the Wind Cruise

 

Sat 19

Maintenance Weekend, Mill Creek, Magothy River (Lehman)

 

Sun 20

Maintenance Weekend

MRYC Annapolis to Miles River ( ? )

Sat 26

Memorial Day Cruise, Leeds Creek, Miles River (Adams)

 

Sun 27

Memorial Day Cruise

 

Mon 28

Memorial Day Cruise


June


Ted Osius Regatta ( ? )

Sun 10

 

PSA Overnight ( ? )

Sat 16

 

PSA Overnight ( ? )

Sun 17

1812 Celebration Cruise, Bodkin Creek (Cooper)

 

Mon 18

1812 Celebration Cruise, Baltimore

 

Tue 19

1812 Celebration Cruise, Tall Ship Parade, Patapsco

Syronelle Regatta, CAN ( ? )

Sat 23

 

Syronelle Regatta, CAN ( ? )

Sun 24

 

 

Sat 30

Summer Rendezvous, Spa Creek, Binder (Cooper)


July


 

Sun 1

Start of Summer Cruise, Bodkin Creek (Cooper & Adams)

 

Mon 2

Summer Cruise, Worton Creek

 

Tue 3

Summer Cruise, Sassafras River

 

Wed 4

Summer Cruise, Georgetown, Sassafras River

 

Thu 5

Summer Cruise, Georgetown, Lay Day

 

Fri 6

Summer Cruise, Still Pond or Fairlee Creek

 

Sat 7

Summer Cruise, Rock Hall, Swan Creek

 

Sun 8

End of Summer Cruise

EYC Race to Solomon's ( ? )

Fri 13

 

EYC Race to Solomon's ( ? )

Sat 14

 

 

Sat 21

Historic Annapolis Walking Tour Cruise, Spa Creek (Dapkunas & Lehman)

 

Sun 22

Historic Annapolis Walking Tour Cruise


August


 

Sat 11

Eagle's Nest Raft-Up, Magothy River (Palmer)

 

Sun 12

Eagle's Nest Raft-Up

 

Sat 18

Children's Cruise, TBD (Morris)

 

Sun 19

Children's Cruise

 

Sat 25

O's Cruise, Baltimore (Lehman)
(O's v. Blue Jays)

 

Sun 26

O's Cruise


Sept


 

Sat 1

Labor Day Cruise, Tilghman Creek, Miles River (Lodge)

 

Sun 2

Labor Day Cruise

 

Mon 3

Labor Day Cruise

NASS Race to Oxford (Gamber)

Sat 15

 

TAYC Hammond Race from Oxford (Gamber)

Sun 16

 

PSA Race to Queenstown (Meinhold)

Sat 22

 

PSA Race back from Queenstown (Meinhold)

Sun 23

 

 

Sat 29

Fall Rendezvous, Magothy River (Leigh)

 

Sun 30

Start of Fall Cruise, Swan Creek (Foote)


Oct


 

Mon 1

Fall Cruise, Corsica River

 

Tue 2

Fall Cruise, Chestertown, Soup Night

 

Wed 3

Fall Cruise, Chestertown, Lay Day

 

Thu 4

Fall Cruise, Davis Creek, Pumpkin Night

 

Fri 5

Fall Cruise, Queenstown

 

Sat 6

Fall Cruise, Eagle's Nest, Magothy River
Good Old Boat Regatta Cruise (Adams)

 

Sun 7

End of Fall Cruise
Good Old Boat Regatta Cruise

 

Fri 19

International Friendship Weekend

Bruce Rankin Memorial Regatta &

Sat 20

International Friendship Weekend

Canadian Friendship Weekend ( ? )

Sun 21

International Friendship Weekend


Nov


 

Sat 3

Die Hard Cruise, Broad Creek, Magothy River (Leigh)

 

Sun 4

Die Hard Cruise


Dec


 

Sun 2

Picture Night


Jan


Annual Dinner

Sat ?

Annual Dinner




Amazon Associates logo

Privacy and other policies
page created by George Dinwiddie
webmaster@alberg30.org
copyright © 1995-2017, all rights reserved
Last modified: Tuesday 24-Jan-2012