Home

2009 A30 Association Schedule


2009 Racing Schedule

 

2009 Cruising Schedule

 

February

 

Sat 7

Cruising Seminar
Eastport Libary, 1:00 - 4:00

Racing Seminar
Eastport Libary, 1:00 - 4:00

Sat 14

 

 

Sat 21

Potpourri Seminar
Annapolis Libary, 1:00 - 4:00

 

Sat 28

Maintenance Seminar
Broadneck Libary, 2:00 - 4:30

 

April

 

Sat 18

Early Bird Cruise, Ridout Creek (Leigh)

NOOD (AYC), T. Williams

Fri 24

 

NOOD (AYC), T. Williams

Sat 25

Spring Rendezvous, Lake Ogleton

NOOD (AYC), T. Williams

Sun 26

 

May

 

Sat 2

Maintenance Weekend, Mill Creek (Lehman)

A30 Spring Series (PSA), Magothy R., Bergquist

Sat 9

 

A30 Spring Series (MRSA), Magothy R., Bergquist

Sun 10

 

Miles River Race (MRSA), Adams

Sat 23

Memorial Day Cruise, St. Michaels (Palmer)

 

Sun 24

Memorial Day Cruise, Pirate Night (Palmer)

 

Sun 25

Memorial Day Cruise, Sail Home

June

 

Sat 6

Luce Creek Cruise, Severn R. (Lathom)

Ted Osius Memorial Regatta (SCC), Annapolis, Cole

Sun 7

 

Syronelle (GLAA), Toronto, Meinhold

Sat 13

 

Syronelle (GLAA), Toronto, Meinhold

Sun 14

 

 

Sat 20

Children's Cruise, Broad Creek (Meinhold)

July

 

Fri 3

Start Summer Cruise, Annapolis (Adams)

 

Sat 4

 Day 2, Bodkin Creek

 

Sun 5

Summer Cruise, The Real Start
 Day 3, Annapolis (Adams) Fairlee Creek

 

Mon 6

 Day 4, Fairlee Creek Cabin John

 

Tue 7

 Day 5, Sassafras

 

Wed 8

 Day 6, Still Pond

 

Thu 9

 Day 7, Worton Creek
 (BBQ hosted by Bill Carter)

 

Fri 10

 Day 8, Swan Creek, Rock Hall

 

Sat 11

O's Game, Baltimore (Lehman)

 

Sun 12

End Summer Cruise — Sail Home

August

 

Sat 1

Summer Rendezvous / Commodore's Champagne Party,
Paula Binder's Spa Creek (Foote)

 

Sat 15

Broad Creek (Beigel)

September

 

Sat 5

Labor Day Cruise, Langford Reed Creek (Lodge)

 

Sun 6

Labor Day Cruise, Langford Reed Creek (Lodge)

 

Mon 7

Sail Home

Oxford Race (TAYC/NASS),Gamber

Sat 12

 

Oxford Race Back (TAYC/NASS),Gamber

Sun 13

 

Queenstown Race, Helms

Sat 19

 

Queenstown Race Back, Helms

Sun 20

 

Hospice Cup (SSC), Cole

Sat 26

Navy Game Cruise, Weems Creek (Gamber/Bergquist)

October

 

Sat 3

Fall Rendezvous, (Meinhold)
Linda Williams', Whitehall Creek, Annapolis
Start Fall Cruise (Lodge)

 

Sun 4

 Day 1, Baby Owl Cove, Leadenham Creek

 

Mon 5

 Day 2, San Domingo Creek — Soup Night

 

Tue 6

 Day 3, Island Creek, Choptank R.

 

Wed 7

 Day 4, Lunch at Horn Point, then Sawmill Cove

 

Thu 8

 Day 5, Oxford/Plaindealing Creek — Pumpkin Night

 

Fri 9

 Day 6, Dun Cove

 

Sat 10

 Day 7, Tilghman Creek

 

Sun 11

End Fall Cruise — Sail Home

 

Fri 16

International Friendship Weekend (Maliszewski)

Bruce Rankin Regatta (PSA), Magothy, Morris

Sat 17

International Friendship Weekend (Maliszewski)

Bruce Rankin Regatta (PSA), Magothy, Morris

Sun 18

International Friendship Weekend (Maliszewski)

November

 

Sat 7

Die Hard, Broad Creek (Lehman)

December

 

Sat 5

Windjammer's lecture: Beth Leonard, Sailor, Writer, Lecturer

 

Sun 6

Picture Night, PSA (T. Williams)

January

 

Sat 9

Annual Dinner, Admiral Fell Inn, Baltimore (Foote)

 

Sat 16

Windjammer's lecture: Tania Aebi, Sailor, Writer, Mom
Free for A30 members

February

 

Sat 13

Windjammer's lecture: Gary Jobson, World Sailor & TV Commentator

March

 

Sat 13

Windjammer's lecture: Dick & Dixie Goertemiller, Sailors, Writers




Amazon Associates logo

Privacy and other policies
page created by George Dinwiddie
webmaster@alberg30.org
copyright © 1995-2017, all rights reserved
Last modified: Wednesday 31-Dec-2008