Home

2006 A30 Association Schedule


2006 Racing Schedule   2006 Cruising Schedule
  APRIL  
  Sat 22 Early Bird Cruise, Ridout Cr. (Leigh)
NOOD Regatta - AYC (Currier) Fri 28  
NOOD Regatta - AYC Sat 29  
NOOD Regatta - AYC Sun 30  
  MAY  
  Sat 6 Spring Rendezvous at Mountain Point, Gibson Island (Barrett/Farrar)
  Sun 7 Follow The Wind Cruise, Rhode R. (Leigh)
  Mon 8 Follow The Wind Cruise, Clements Cr. (Leigh)
  Sat 13 Maintenance Weekend, Magothy R. (Dinwiddie)
  Sat 20 Shaken, Not Stirred, Ridout Cr. (Meinhold)
Miles River Race - MRYC (Lehman) Sat 27 Memorial Weekend, Leeds Cr., Miles R. (Palmer)
  Sun 28 Masquerade Ball, Dividing Cr., Wye R. (Palmer)
  JUNE  
Twilight Race - SSC Sat 3  
Ted Osius Regatta - SCC (T.C. Williams) Sat 10 Children's Cruise, Broad Cr., Magothy R. (Rachel & Max Meinhold)
Syronelle Trophy, Toronto [non-highpoint] Sat 17 Anniversary Cruise, Reed Cr., Chester R. (Lodge)
Syronelle Trophy, Toronto [non-highpoint] Sun 18  
Overnight Race - PSA [non-highpoint] Fri 23  
  Fri 30 Summer Maxi Cruise (Liddick/Meinhold)
 Ridout Creek
  JULY  
  Sat 1  Swan Creek
  Sun 2  Fairlee Creek
  Mon 3  Still Pond
  Tue 4  Knight Island
  Wed 5  Hawk Cove, Hart-Miller Island
  Thurs 6  Bodkin Creek
  Fri 7  Eagle's Nest
  Sat 8  Commodore's Champagne Party
 Williams, Whitehall Creek (Dapkunas)
  Sun 9  Lake Ogleton
  Mon 10  Granary Creek (was Gross Creek), Wye East R.
  Tue 11  St. Michaels (was Dividing Creek (was St. Michaels))
  Wed 12  Tilghman Creek (was St. Michaels (was Dividing Creek))
  Thurs 13  West River (was Rhode River)
Solomons Island - EYC (Currier) Fri 14  Harness Creek, South R.
  Sat 15  Ridout Creek
  Sun 16  Home
  Sat 22 Mini-Cruise, Redhouse Cove, Magothy (Bates/Beigel)
  Fri 28 Night Cruise, Swan Creek (Townshend)
  Sat 29 Night Cruise, Swan Creek (Townshend)
  AUGUST  
  Sat 5 Summer Rendezvous Paula's, Spa Creek (Foote)
  Sat 12  
  Sat 19 O's Weekend, Inner Harbor, game starts 4:35 p.m. (Lehman)
  Sat 26  
  SEPTEMBER  
  Sat 2 Labor Day, Corsica R. (Lodge)
  Sun 3 Labor Day, Corsica R. (Lodge)
  Sat 9  
Oxford - NASS (Gamber) Sat 16  
Hammond Memorial - TAYC Sun 17  
Queenstown - PSA (Morris) Sat 23 Queenstown Raftup (Dinwiddie)
Queenstown back - PSA Sun 24  
  Fri 29 Canadian-American Friendship Weekend
International Team Race - PSA (Townshend) Sat 30 Canadian-American Friendship Weekend
  OCTOBER  
International Team Race - PSA Sun 1 Awards party
  Sat 7 Fall Rendezvous Grosh's, Magothy R. (Beigel/Bates/Palmer)
Good Old Boat Sun 8 Wild Goose Chase (Mennucci)
 Swan Creek
  Mon 9  Langford Creek
  Tue 10  Soup Night, Marshall's, Wye R. (not Wye East R.)
  Wed 11  St. Michael's
  Thur 12  Hunting Creek
  Fri 13  Pumpkin Night, Tilghman Creek
  Sat 14  Harness Creek
  Sun 15  Home
  Sat 21  
  Sat 28 Hot Cider, Clements Cr., Severn R. (Davis)
  NOVEMBER  
  Sat 4 Die Hard Cruise, Broad Creek, Magothy R. (Lehman)
  DECEMBER  
  Sun 3 Picture Night, PSA Clubhouse (Maliszewski)
  JANUARY 2007  
  13 Annual Dinner
Solomons I. (Maroldy/Phillips)



Amazon Associates logo

Privacy and other policies
page created by George Dinwiddie
webmaster@alberg30.org
copyright © 1995-2017, all rights reserved
Last modified: Wednesday 30-Aug-2006